Skip to main content

Volleyball

Lady Eagle Volleyball District Honors

Rebuilding Year for Lady Eagles

The Kopperl Lady Eagle Volleyball team completed a difficult rebuilding season recently, and although wins proved to be hard to come by, a number of Lady Eagles were awarded All-District Honors this season, including

Honorable Mention awards going out to Seniors Jessie Hamilton, Kassidy Jefferson, and Stacey Curlee.  Freshman Viridiana Osorio also received Honorable Mention recognition. 

Hamilton and Jefferson also received Academic All-District selections, as well as Jr. Zaira Alonzo. 

Head Coach Madison Sulak summed the season up this way: “You could see the love for the game each of the girls had, and while we fell short many times, there was much improvement by each player throughout this season.  I am so thankful for these girls and had a great time working with each of them.”

We are proud of you, Lady Eagles!


Kopperl Lady Eagle

2018 Volleyball Schedule

Click HERE to download schedule in pdf form

**Updated 9-27-18          
DATE OPPONENT PLACE TEAMS TIME
           
Aug. 3   Scrimmages Penelope VG 9:00am
Aug. 4   Evant (Scrimmage) Evant VG 8:00am
Aug. 7   Evant Kopperl VG 10:00am
Aug. 9 & 11   Central Texas Tournament University High VG TBA
Aug. 14   Coolidge Coolidge VG 5:00pm
Aug. 17 & 18   Bruceville-Eddy Tournament Bruceville-Eddy VG TBA
Aug. 21   Gholson Kopperl VG 5:00pm
Aug. 24 * Covington Kopperl VG 4:30pm
Aug. 28 * Blum Blum VG 5:30pm
Sept. 1 * Milford Kopperl  VG 10:00am
Sept. 4 * Bynum Bynum VG 5:30pm
Sept. 7 * Italy Italy VG 4:30pm
Sept. 11 * Avalon Avalon VG 5:30pm
Sept. 14   Oglesby Oglesby VG 4:30pm
Sept. 18 * Frost Kopperl VG 5:30pm
Sept. 22 * Itasca Itasca VG 10:00am
Sept. 25 * Covington Covington VG

5:30pm

Sept. 29 * Blum Kopperl  VG 10:00am
Oct. 2 * Milford Milford VG 5:30pm
Oct. 5 * Bynum Kopperl VG 4:30pm
Oct. 9 ** Italy Kopperl  VG 5:30pm
Oct. 12 * Avalon Kopperl VG 4:30pm
Oct. 16   BYE      
Oct. 19 * Frost Frost VG 4:00pm
Oct. 23 *+ Itasca   Kopperl VG 5:30pm
             
  * District Games Head Coach:  Madison Sulak  
  + Senior Night Assitant Coach:  Kara Pearson
        Athletic Director:  John Wood